ŞEHÎD ROHAT RONAHÎ

Ş. Rohat Ronahi 2

DAĞ HATIRALARI

Heval Rohat 1975 yılında Amed’in Bağlar ilçesinin Körhat mahallesinde doğar. Heval Rohat feodal bir Kürt ailesinin 16 kardeşten sekizincisidir. Babası 2 evlidir. Maddi durumlari iyi olan çifçi bir Kürdistan ailesidir. Babasinin 2. Eşindendir. Rohat sevilen bir çocuktur. Okula Bağlar’da başlar. Rohat 90’lı yılların başında artık Amed’li bir gençtir ve o dönemdeki nerdeyse tüm yaşıtları gibi o da PKK’ye sempati duymaktadır. O yıllarda PKK’nin eylemleri ve T.C.’nin Kürt halkına saldırıları Rohat’inda yakın takibindedir. Hareketi yakından takip eden ve ilgilenen bir gençtir.

Ş. Rohat Ronahi

PKK hareketi kırsalda büyümüş ve başarılı eylemlerle adını duyururken, şehirlerde de yeni legal siyasi hareketide başlamıştı.  91 Newroz’u hem Amed için hem de Kürdistan için bir millattır. HEP siyasetçilerinin katilimi ile o döneme kadar ki en kalabalık Newroz’du.

Rohat Newroz akşamı büyük bir ilgi ve merakla okuyacaği “DÖRTLERİN GECESİ” kitabıyla eve döner. Bir süre sadece o kitabı okur. Amed’te konra saldırılar artmıştır ve Rohat bir karar aşamasına gelmiştir. Okuldaki arkadaşlarıyla konuşup karar verirler, partiye katılacaklar. Rohat gidip kendisine alt-üst kot bir elbise takımı alır. Son foğraflarını çektirir. Aileye hatıra bırakmak ister ama aileden habersiz. Nihayet karar verdikleri gün gelmiştir. Rohat ve aynı okuldan 10 arkadaşı 91 yılının 16 Nisan günü Amed eski hal otogarından yola çıkarlar. Daha 16’sında bir genç daha vurmuştur yüreğini sevdasına kapıldığı dağların yoluna. O artik Gerilla ROHAT RONAHİ’dir ve dağdadır. Zayif uzun boylu bir gençtir. Rohat temel eğitimini bitirip gerillacılığa başladıktan sonra ailesini arar ve görüşmek istediğini bildirir. Diğer kardeşleri babalarının ağladığına ilk kez o zaman şahid olurlar. Oğlundan haber almiştir. 16 yaşındaki asi oğlu Gerilla olmuştur. Babası ve Annesi belirlenen yere gider ve Gerilla kıyafetleri içindeki oğullarıyla karşılaşırlar. Rohat’ın babası ona kaçak bir sigara sarıp uzatir, Rohat mahçup bir şekilde alır sigarayı ve yakmadan önüne bırakır. Hasret giderdikten sonra ailesi ayrılır. Rohat Gerilla pratiğine başlar. 90-94 yılları arası savaş çok şiddetlidir ve Rohat o dönemlerin en riskli yerlerinden Bingöl-Dersim-Amed üçgeninde faliyet yürütmektedir. Bir gün çatışmaya girerler. Çatışma uzun sürer. Rohat’ın sadece 2 mermisi kalmıştır. Düşman Rohat’ın mevzisinin düştüğünü zaneder. Düşman rahat bir şekilde o mevziye yaklaşır. Rohat mermisini iyi kullanmalıdır, sadece 2 mermisi kalmıştır. Düşman yaklaşır Rohat ateş eder ve O mermiyi yaklaşan düşmanın tam kafasindan vurmuştur. Diğer düşman unsurları geri çekilir Rohat kurtulmuştur oradan. Rohat’ın dağda ismi duyuldukça düşman ailesine yönelir. Çok acımazsız bir şekilde ailesine saldırırlar. 94 yılı ailesi için milad olur. 94 Şubat ayı Amed’te toros bir arabadan annesine ateş edilir. Bu saldırıda Annesi 9 mermi ile ağır yaralanır bir tanesi çenesine isabet eder. Gündem Gazetesi manşeten haber yapar “Kürt Annesine 9 Kurşun Ama Anne Hizbilere Boyun Eymesi” diye yazar ayni şubat ayi sadece 15 gün sonra bu sefer Heval Rohat’in Lise 2’ye giden kız kardeşi Hizbulkontranin hedefi olur ve satırlı saldırıya uğrar. Yüzüne aldığı darbeyle yaralanır. Rohat ailesini arar ve moral verir, “bu saldırıların intikami alinmaktadir” diye ailesine söyler. Annesi hastaneden çıkar ama bu sefer işgalci TC devleti kurşunla yapamadığını mahkeme yoluyla yapar ve milis olduğu iddasiyla Heval Rohat’in Annesini tutuklar. Heval Rohat’ın Annesi 4 yıl kalır zindanda. Heval Rohat dağda savaşırken aileside resmen şehirde TC devletinin vahşi saldırılarıyla mücadele etmekteydi.

Heval Rohat güvercinleri çok severdi. Dağa çıkmadan önce yaklaşık 60 güvercini vardı. Katıldıktan sonra ailesini arar “Ben artik Özgürüm güvercinlerimde Özgür olsun” der. Çok sevdiği güvercinlerinin serbest bırakılmasını ister.

Ailesi düşman baskısından bunalır ve İstanbul’a göç eder. Rohat kızar bu gidişe. Artık aile ile irtibatı kısıtlıdır. Aileye yalan haberlerde gelir. 97’de “Rohat şehid düştü” denir ama Rohat yaşıyordur ve savaşıyordur. 99’da Rohat artik Tabur komutanıdır. Uluslararasi Komlo Dönemidir, geri çekilme süreci yaşanmaktadir, çatışmalar sürmektedir. 99 yılının ortalarında Heval Rohat ve bir grup yoldaşı geri çekilirken Kutu Deresi bölgesinde pusuya düşer. Uzun süre çatışma olur. Heval Rohat ve yanındaki yoldaşları kahramanca savaşıp şehadete ulaşırlar.

Ruhları Şad Olsun!

ŞEHID ROHAT RONAHI!