Kurdistan’da Bir Ilahi Adalet

01-kurdistanda-bir-ilahi-adalet

DAĞ HATIRALARI

Kürdistan coğrafyasında yaşanan “Bir ilahi Adalet Hikayesi”ni anlatayım.

Hikayenin konusu bir gerilla komutanına yapılan ihanet ve sonrasında gelişen olayın insana “ilahi adalet” detirtmesi.

80’li yılların sonu PKK’nin askeri kanadı HRK’yi feshedip yerine ARGK’yi kurduğu yıllar. Efsane GAP eyaleti kuruluyor, ortam yangin yeri. Yurtseverler evlerine aldıkları gerillayı evin diğer ahalisinden sakladığı dönemler. Hala TALEBE yada APOCULAR diye anılıyorlardı. Mardin GAP eyaletinde Suriyeli “Karayağız bakmaya kıyamayacağın uzun boylu gözlerinden ateş çıkar” dedikleri cinsten Kobanê’li bir komutan dolaşıyor, nam-ı değer Suriyeli Ömer, PKK’nin ilk kadrolarından, ilk komutanlarından. Düşman her yerde onu ariyor.

Mardin merkez için; “PKK asla buraya giremez” denildiği dönemler!

Bilenler bilir. Mardin’de dağın tepesinde askeri 3 radar vardı. O radarların karpuz gibi kamuflajı vardı. Gündüz vakti o radarlardan birini roketle imha etmesiyle bilinirdi. O kadar gözü kara, o kadar cesur ve gerilla taktiğine hakim bir komutan ki düşman unsurlar bile saygi ile anlatırlardı onu.

1990’lı yılların başında Mazıdağ üçgeni olarak bilinen Mardin’lilerin Sultan Şeyhmus dedikleri ziyarete yakın bir yerde, yanında Murat isminde genç bir gerilla ile komutan Ömer pusuya düşürülür. Ihanet sonucu Murat arkadaş ve komutan Ömer şehid olur. Rivayete göre dönemin Diyarbakir Kolordu Komutanı “Ben gelip, onun yüzünü görmeden cenazeleri kaldirmayin” der.

Olaydan yıllar sonra Mardin Sultan Şeyhmus’a bağlı Zanqertê (Bilge köy) köyünde bir düğünde “katliam oldu” Haberi gecti ajanslar (Çelkanîka). Düğün evi basılmış 47 kişi katledilmişti. Önce PKK’ye yıkmak istediler olayı, ama yaralanan eski Muhtar yiğenine katilleri söylemişti. Sonradan olayın akrabalar arası bir kavga olduğu ve düğün evi basılarak katliam yapıldığı bilgisi yayıldı bölgede. Tam bir trajediydi.

Olayın PKK’ye yıkılmak istenmesinin 2 sebebi vardı:

  1. Zangirt köyü; korucu köyüdür,
  2. ise askeri karakolda bu katliamın içindedir.

Zangirt köyünün gerçek sahipleri Sultan Şeyhmus soyundan gelen seyid bir ailedir. Katliama maruz kalan ve katliami yapanlar ise köye sonradan gelen ve koruyucu olunca köyün gerçek sahiplerinin mallarına ve arazilerine el koyup onları sürgün edenlerdir. Koruyucu olanlar; faili meçhulden, petrol kaçakçılığına, hatta komşu köyleri tehtid ederek onlardan haraç toplayan bir sürü kirli iş içine girmiş kişilerdi.

Yıllar sonra Zangirt (Bilge köy) katliamı duyulunca bilenlerin aklına ilk heval Ömer yani nam-ı değer Suriyeli Ömer gelmiştir!

Çünkü yıllar önce ihanete bulaşıp, heval Ömer ve heval Murad’in şehadetine sebep olan köy Zangirt Köyü muhtarıydı ve o da bu saldırıda ölenlerin arasındaydı!

Kısacası Kürdistan coğrafyası “Bir ilahi adalete” şahitlik ediyordu. Ne kadar da büyük ve korkunç bir katliam gerçekleşmiş olsada olay buydu.

Halen heval Ömer ve heval Murad’ın mezarlari o karakolun bahçesindedir.

Şehidlerin ruhları şad olsun.